- Mindenki hallotta már, de mi is pontosan az a kyokushin karate?
- Egyfajta erőkaratéról beszélünk, amelynek keretében az illető fokozatosan erősödő fizikai terhelés hatására fejleszti személyiségét. Testközeli harcról beszélünk, mai szabályok között. Igazából nem igényel különösebb eszközt, ugyanakkor folyamatos, kombinációs elemekkel tarkított küzdőstílusról beszélünk. Kicsit olyan, mint az utcai harc, és a K1, bár az durvább. Komoly célok, komoly erőpróba, de nem kell mindjárt véres verekedésre gondolni. A titok nyitja, hogy az egyén okosan felépített terhelés mellett a komplexen az életre legyen nevelve. Természetesen ez is eléggé edzőfüggő.
![]() |
|
Fris Ferenc (elöl) szerint komoly erőpróba a kyokushin karate | Fotó: Kovács Attila |
- Hogy zajlik ez az okos terhelés?
- Először a külsőt vesszük célba.
- Gondolom, nem öltözködési-, és sminktanácsokat adnak…
- Jól gondolja, hiszen külső erőről beszélünk. Először a jobb tartásra, a minél megfelelőbb izom-, valamint testkompozíció elérésére törekszünk. Ezt követi a belső erő kialakítása: itt már megvan a váz, tehát jöhet a helyes légzés elsajátítása, emellett pedig a mentális tréning, illetve a testtudatos mozgás. Hogy mi is ez? Nos, a testtudatos mozgás segíthet nekünk abban, hogy az élet más területén és más sportágakban is jobbak legyünk.
- Ha valaki képes végigcsinálni az egyes lépéseket, akkor tulajdonképpen „megírta” a maga sikertörténetét, nem?
- Valahogy úgy. Az száz százalék, hogy könnyedebbé válik az egyén, magabiztosabb lesz, miközben rájön arra, mennyire sokat bír ki. Először még görcsös néha, ám később ez a helyzet megváltozik.
![]() |
|
A kyokushin karate nem tánc. Vagy mégis? | Fotó: Kovács Attila |
- Rendben, de mi van akkor, ha az utcáról besétálok és eddig semmi közöm sem volt ehhez az egészhez?
- Ami borítékolható, hogy senkit sem veretünk össze. Meg egyébként is, aki nálad jóval képzettebb azzal biztosan nem kerülsz össze az edzések küzdőrészein. Erre figyelünk, ettől nem kell tartani, viszont igyekszünk az egyénből kihozni a saját maximumát, fokozatosan emelkedő terhelések mellett. Persze sok minden másra is figyelünk. Gondoljunk például arra, hogy a tested egy autó. Mi a csapatból kiválasztunk és képzünk Formula-1-es versenyzőket, ezért fontos, hogy jó minőséget tankolj, azaz táplálkozz megfelelően és ne túráztasd magad kettesben.
- Szeretem a Formula-1-et! Akkor már csak jelentkeznem kell! Mikor is?
- A Sport Templomban szeptemberben és januárban van kezdés, de időközben is be lehet azért kapcsolódni. Az edzések szerdán és pénteken vannak.
Bővebb információ: www.sporttemplom.hu www.tigrisdojo.hu
NA EZ AZ, AMIT JOBB ELKERÜLNI (avagy amikor a végén csattan az ostor!)