Megizzasztottuk a rettegett horvátokat

Szerző: shLétrehozva: 2009. január 24. 19:20
A győzelem ugyan elmaradt, de önmagában véve már az is óriási fegyvertény, hogy a magyar férfi kézilabda-válogatott alaposan megizzasztotta a horvátországi világbajnokság egyik nagy esélyesének tartott házigazdát (22-27). Az olimpiai bajnok franciákkal szemben szombat délután alulmaradó svédekkel találkozunk vasárnap. A magyarok vereségével biztossá vált, hogy az elődöntőbe semmiképpen sem juthatnak be.

KÖZÉPDÖNTŐ, I. CSOPORT:
MAGYARORSZÁG – HORVÁTORSZÁG 22-27 (12-14)
Zágráb, 15 000 néző, vezette: Olesen, Pedersen (dánok)
MAGYARORSZÁG: Puljezevics – Harsányi 2, NAGY 6, Herbert, Gál 2, Ilyés 2, Iváncsik. G 2. Cserék: Fazekas – Iváncsik T. 1, Mocsai 2, Császár 2 (1), Zubai, Eklemovics 2, Putics 1, Katzirz. Szövetségi kapitány: Hajdu János
HORVÁTORSZÁG: Alilovic – CUPIC 6 (2), T. VALCIC 6, Vori 3, Duvnjak 4, Metlicic 3, Hrvatin 3. Cserék: Lackovic 1, Balic 2, Spoljaric. Szövetségi kapitány: Lino Cervar
Hétméteresek: 2/1 ill. 2/2
Kiállítások: 6 ill. 6 perc
Eredmény alakulása: 5. p.: 2-2, 10. p.: 4-5, 15. p.: 6-7, 20. p.: 9-10, 25. p.: 12-11, 35. p.:14-16, 40. p.: 16-18, 45. p.: 17-20, 50. p.: 19-23, 55. p.: 22-26.

TOVÁBBI EREDMÉNYEK:

• Szlovákia–Koreai Köztársaság 23-20 (15-12)
  • Franciaország-Svédország 28-21 (16-10)

HUN - CRO 22-27 - FOTÓGALÉRIA - ITT!

Körbenéztem és sokadszor is rácsodálkoztam a páratlan látványra. A csurig telt zágrábi aréna atmoszférája mindenkit magával ragad, semmihez sem hasonlítható élmény a hatalmas tömeg szűnni nem akaró hangrobaja.

Tizenötezer szurkoló, hangsúlyozom, nem néző, szurkoló egy kézilabdacsarnokban, az már valami. A szomszédvárak presztízscsatája előtt rádöbbentem, ez nem a magyar pokol, hanem a horvát mennyország. Felemelő érzés lehet ilyen légkörben küzdeni a hazáért.

Hajdu János csapata pontban nyolckor futott ki a pályára bemelegíteni, Lino Cercar együttese viszont sem ekkor, sem pedig később nem érkezett meg. Csupán fél kilenc előtt néhány perccel, a bemutatásra és a himnuszokra.

A kezdés előtt összeölelkezett Nagy László és Venio Losert, miért is ne tették volna, hiszen csapattársak és jó barátok is egyben, Barcelonában. Hatvan percre azonban megfeledkeztek arról, hogy micsoda puszipajtások is ők.

Támadásban válogatottunk fegyvertára felszereltebb volt, mint a világbajnokság bármelyik korábbi mérkőzésén. A védekezésre sem lehetett panasz, falunk áttörése valódi kihívás volt a kiadós verést ígérő vendéglátóknak.

Elöl elsősorban Nagy László, Császár Gábor és Harsányi Gergely vitte a prímet, a keretbe kétmeccses száműzetés után visszatérő Putics Barna viszont ezúttal sem találta a helyét. Hátul Gál Gyula és Herbert Gábor határozottsága aranyat ért.

Kétszer is vezettünk, a 22. percben Ilyés Ferenc villanása után 11-10-re, két perccel később Császár betörését követően 12-11-re. A szünetig hátralévő hat percben egyet sem lőttünk, de szerencsére csak hármat kaptunk.

Így aztán okkal-joggal bizakodhattunk a sikeres folytatásban. Nem a kapusokról szólt az első harminc perc: náluk Mirko Alilovic a lövések 29 százalékát fülelte le, nálunk Puljezevics Nenad 26-ot.

Azon tanakodtunk a kollégákkal a szünetben, hogy amit eddig láttunk a fiúktól, az mind szép és jó, de bírják-e vajon szuflával végig? Úgy tűnt, a kérdésre a válasz igen.

A 47. percben megfeleztük négygólos hátrányunkat Mocsai Tamás és Gál Gyula remekbe szabott találataival, kiélezett végjátékra kényszerítve a rettegett horvát legényeket (19-21).

Hajdu János a hajrához közeledve három balkezessel ostromolta a horvát erődítményt: Harsányi, Nagy és Mocsai egyidejűleg volt a pályán. Ez be is vált, de aztán az 51. percben egy jobbkezes rontott kulcsfontosságú pillanatban: Herbert Gábor ziccert hibázott. Ennek meg is lett a böjtje, a túloldalon Petar Metlicic büntetett.

Három percre rá elúszni látszott a hajó, Gál Gyulát kiállították, Ivan Cupic pedig nyomban ki is használta a létszámfölényt a szélről. 26-21 oda, van hátra öt és fél perc, kevesebben is vagyunk a pályán. Hm, itt már csak a csoda segíthet? Vagy még az sem.

A vége 27-22 oda, nincs okunk szégyenkezni, minden tőlünk telhetőt megtettünk. Az olimpiai bajnok franciákkal szemben szombat délután alulmaradó svédekkel találkozunk vasárnap. Az elődöntő immáron hiú ábránd, a cél az ötödik hely megszerzése lehet.

60. perc Vége a találkozónak.

60. perc Ilyés passzolta el a labdát.

60. perc Nagy passza rossz, a horvátok ziccernél beléptek.

59. perc Cupic a szélről, újra fül mellé a hosszú felsőbe. 22-27

59. perc Újabb Fazekas bravúr, de a labda az ellenfélnél marad.

58. perc Mocsai lövése súrolta a kapufát, a horvátok támadhatnak.

58. perc Fazekas védett ismét.

57. perc Nagy harcolt ki hétméterest egy kontránál, belépés miatt. Császár kapu mellé lőtte a büntetőt, amelybe Alilovic azért bokával beleszúrt.

56. perc Mocsai lövését fogta Alilovoc. Kicsit belemenés gyanús is volt.

56. perc Fazekas sípcsonttal védte Metlicic lövését, kiegészültünk, támadhatunk.

55. perc Mocsai verte meg emberét, Vorit, és lőtt gólt. 22-26

55. perc Magyar időkérés.

55. perc Spoljaric kapott két percet, mert szabálytalanul védekezett középen.

54. perc Cupic kapott passzt Balictól, előbbi a szélről lőtt gólt. 21-26

54. perc Gál kapta el Balicot, magyar kiállítás, horvát emberelőny.

53. perc Putics szép betörés végén eredményes. 21-25

53. perc Duvnjak lőtt megint nagy gólt, megint kintről. 20-25

52. perc Putics lövését fogta Alilovic.

52. perc Balic, Metlicic összjáték végén utóbbi volt eredményes. 20-24

51. perc Eladták a horvátok, Herbertnél volt a ziccer, de visszahúzták és a kapufára lőtt. Se szabálytalanság, se kiállítás, nagy semmi!

51. perc Nagy 11 méterről, nagy lendülettel érkezve vágta be a bal alsóba a labdát. 20-23

50. perc Tonci Valcic lőtt a kapunk mellé.

50. perc Megint elszórt magyar labda, a visszafutásnál Iváncsik Gergő vette fel a versenyt, nincs gól, de még lövés és kiállítás sem.

49. perc Tonci Valcic középről, átlövésből húzta vissza. A magyar blokk késett, Fazekas ellépett. 19-23

49. perc Mocsai adott el labdát támadásban, nem lehetett megjátszani Gált.

48. perc Duvnjak lőtt középről klasszisgólt. 19-22

48. perc Gál kapott egy jó passzt Ilyéstől, beállósunk gólt érően fordult be. 19-21

47. perc Balic lőtt kapu mellé.

47. perc Mocsai lőtt köténygólt, a láb közötti terület már sokadszor kifizetődő. 18-21

46. perc Iváncsik Tamás helyére visszajött Harsányi.

46. perc Vori szedett össze egy bejátszást és szerzett gólt bevetődve. 17-21

45. perc Fazekas védett, gyors indítás, Balic kicsit meglökte Ilyést, aki a kapu fölé lőtt.

44. perc Nagy küldte el a sóhivatalba a komplett horvát védelmet középen egy csellel és lőtt gólt. 17-20

43. perc Hrvatinnak jól jött a húzás és a ziccer, nem is hibázott, kilőtte a kaput Fazekas füle mellett. 16-20

43. perc Mocsai bejátszása nem ért el a címzetthez, de a kontrát megállítottuk. Puticsé az érdem.

42. perc Fazekas fogta Lackovic távoli átlövését.

41. perc Gál kezéből esett ki a labda, jöhetnek a horvátok, Fazekas Nándor a kapunkban.

41. perc Tonci Valcic lőtte ki a rövid felsőt. 16-19

40. perc Putics ment bele a horvát védőbe, övék a labda, ráadásul kiegészültek.

40. perc Hátrányban is eladtak egy kínait a horvátok, Balic a gólszerző. 16-18

38. perc Gyors húzás, Iváncsik Gergő pattintott Alilovic lába között a kapuba. 16-17

38. perc Gojun és Metlicic kapta el Gált, előbbi kétperces büntetést kapott.

38. perc Cupicnak nyitottak helyet a szélen. 15-17

38. perc Putics adott jó bejátszást Gálnak, aki belőtte a labdát. 15-16

37. perc Gálba ment bele Duvnjak, nálunk a labda.

37. perc Cervar kapott sárga lapot reklamálásért.

36. perc Császár lőtt a kapu fölé.

36. perc Nagy passzolt rossz helyre, de a horvát kontránál ugyanő belemenést játszott el.

36. perc Metlicic lőtt az oldalhálónkba.

35. perc Nagy passza hosszú, oldaldobással jöhet az ellenfél, Katzirz először a pályán.

35. perc Metlicic talpról lőtt gólt pattintva a kapu jobb oldalába. 14-16

34. perc Gál ziccerét fogta Alilovic, de labdát szereztünk védekezésben, a gyors ziccerkontrát Iváncsik Tamás vágta a horvát kapuba. 14-15

33. perc Tonci Valcic a földről, kilencről kilőtte a bal alsót. 13-15

32. perc Ilyés elhajlott, majd földre pattintott lövése a horvát kapuban kötött ki. 13-14

32. perc Nagyot leblokkolták, de Ilyés összeszedte.

32. perc Vori kezéből kiperdült a labda, Iváncsik Gergő szedte össze.

31. perc Császár is kapufát lőtt, a lábak között engedte el.

31. perc Elkezdődött a második játékrész, Iváncsik Tamás a pályán.

30. perc A horvát kontrára már nem volt idő. Vége az első félidőnek.

30. perc Jó magyar megoldás, de a kínainál Iváncsik Gergő passzánál Nagy belépett. Egyébként sincs gól: Alilovic ráült a zsugára.

30. perc Magyar időkérés. A szünetig 19 másodperc van hátra.

30. perc Nagy blokkolt, a lecsorgó Harsányié.

29. perc Kiegészültünk, Ilyés lőtt dörgedelmes kapufát.

29. perc Metlicic tört be és lőtt nagy gólt. 12-14

28. perc Horvát időkérés.

28. perc Iváncsik Gergő a hatoson belül futott, így nem adták meg a gólját.

27. perc Cupicra jött ki a szélen a húzás, a horvát szélső átejtette Puljezevicset. 12-13

27. perc Herbert második kiállítása, ezúttal is Vorival gyűlt meg a baja. De nincs hetes.

27. perc Balic lőtt gólt, de belefújtak, a labda a horvátoknál maradt.

27. perc Putics ment be a balszélről, de nem tudott gólt lőni.

26. perc Császár ment bele a horvát védőbe, kicsit lökték is, a labda nálunk maradt.

26. perc Mi eladtuk a sokadik passzt, ők kapu mellé lőttek.

25. perc Balic zseniális passzát Vori szedte össze, majd utóbbi gólt lőtt, de visszafújták hetesnek. Cupic büntetője Puljezevicsről pattant be. 12-12

24. perc Császár lőtt gólt talpról. 12-11

23. perc Lassan értünk vissza, ezt Vori használta ki. 11-11

23. perc Kiegészültek a horvátok. Harsányi gólját nem adták meg: lelépett.

22. perc Puljezevics védett lábbal, támadhatunk.

21. perc Ilyés a jobbátlövő helyéről cselezte be magát ziccerig. 11-10

21. perc Tonci Valcic lövését védte Puljezevics, a kipattanó Herberté. Mocsai a pályán.

21. perc Nagy ment be határozottan és kilőtte a jobb felsőt, ráadásul még kaptunk róla egy kiállítást is. 10-10

20. perc Lackovic érvénytelen gólt lőtt: szabálytalan zárást kapott.

20. perc Eklemovics két ember fölött is átlőtt, gól, de cserét is kért azonnal, meghúzódott. 9-10

20. perc Balic elkezdte: szép volt, kár volt. Kilencről, talpról. 8-10

19. perc Ilyés ment bele Cupicba, pedig Iváncsik Gergőnek ziccere volt.

19. perc Metlicic-kapufa, a kipattanó Iváncsik Gergőé.

18. perc Nagy lőtt át, köténygólt. 8-9

17. perc Balátlövőből Lackovic lőtt gólt. 7-9

17. perc Pályán Ivano Balic is, először.

17. perc Eklemovics gyilkos erejű bombája a kpaufán csattant, nincs meg a labda.

16. perc Hrvatin szélsőziccere a rövidben végzi. 7-8

16. perc Ezt megetettük velük: Iváncsik Gergő futott be beállóba, Eklemovicstól kapott passzt és hátrányból okos gólt szereztünk. 7-7

15. perc Hrvatin szélsőlövését fogta Puljezevics.

15. perc Nagy lőtt a kapu mellé.

15. perc Előnyben Hrvatiné a ziccer, a szélső a rövidet választotta. 6-7

14. perc Herbertet állították ki két percre, mert legyűrte Vorit.

13. perc Nagy lőtt átlövésgólt. 6-6

12. perc Lackovic lövését védte Puljezevics, a kipattanó Eklemovicsé.

12. perc Elhibázott magyar lövés, a kipattanó sincs meg, jöhetnek a horvátok.

11. perc Duvnjak lőtte át a magyar falat a szaggatottról. 5-6

11. perc Ez okos volt. Eklemovics került ziccerbe a beálló helyén, kapta is a labdát, nem is hibázott közelről. 5-5

10. perc Nagy hát mögötti passzát nem tudta megfogni Ilyés, a kontránál Vori került ziccerbe, közelről nem hibázott. 4-5

10. perc Lackovic lövését védte Puljezevics.

8. perc Herbert szerzett labdát, majd a támadásnál megint Harsányinak lett helye, egyenlő. 4-4

8. perc Harsányira húztuk ki a figurát, szélsőnk szépen és eredményesen ment be, majd kilőtte a hosszút. 3-4

7. perc Tonci Valcic átlövése a kapufára, onnan Puljezevicsre és a hálónkba pattan. 2-4

6. perc Alilovic védett.

6. perc Vorit küldte a földre két magyar védő, horvát hetes. Cupic kilőtte a kapu jobb oldalát. 2-3

5. perc Sárga lap Ilyésnek.

5. perc A horvátok ellépték, mi rosszul játszottunk be beállóba.

4. perc Gál találta el a felső lécet.

4. perc Duvnjak egyenlít, távoli átlövésből. 2-2

3. perc Nagy tört be, hárman sem tudták megállítani, vezetünk. 2-1

3. perc Szabálytalan zárás, érvénytelen horvát gól.

2. perc Iváncsik Gergő futott be a beálló helyére váratlanul, kapta a labdát és hetest érően szabálytalankodtak vele szemben. A büntetőt Császár értékesítette. 1-1

1. perc Tonci Valcic beállóból fordult Naggyal a nyakában és szerzett vezetést. 0-1

1. perc Elkezdődött a találkozó, a horvátok támadhatnak először. A magyar kapuban Puljezevics Nenad kezd, a szélen egy kisebb meglepetés, Iváncsik Tamás helyett Harsányi Gergő került be.

ÉLŐ - percről percre: Krasz Emil

20:29 Kicsit tempótlan magyar Himnuszt hallhattunk, de a helyi közönség sportszerűen viselkedett...

20:22 Sinka László, a magyar szövetség főtitkára köszöntötte a századik válogatottbeli fellépésre készülő Császár Gábort.

20:20 Félelmetes hangulat, hangorkán és telt ház bevonálásnál.

20:10 A magyar csapatból Törő Szabolcsnak és Zubai Szabolcsnak nem szavazott bizalmat Hajdu János kapitány a találkozóra, így ők csak a lelátóról tekintik meg az összecsapást.

A svédek sem jelentettek akadályt a franciáknak
Olyasmi történt az Arena Zagrebben, amire magam is rácsodálkoztam. Az első félidő végén a franciák 15-9-re vezettek a svédek ellen, amikor a lelátón egyszer csak hullámozni kezdtek a horvátok. Perceken át ünnepelték magukat, pedig kedvenceik fellépéséig még legalább másfél óra volt hátra.
Már ekkor piros-fehér-kékben úszott a lelátó, pedig a horvát és a magyar válogatott játékosai még a létesítmény közelében sem voltak. Na, jó, talán éppen ekkor futott be a csapatbuszuk a létesítmény parkolójába. Beleborzongtunk a látványba, mi lesz itt akkor, ha beteszi a lábát a csarnokba Ivano Balic. Égszakadás, földindulás.
A mérkőzésre visszatérve 15-9-nél még pöttyintett egyet Henrik Lindström, a túloldalon pedig ki más, mint Nikola Karabatic villant végszóra. Így alakult ki a 16-10-es francia vezetés harminc perc után. Karabatic már féltávnál öt gólnál járt, Thierry Omeyer pedig 44 százalékos védési hatékonysággal büszkélkedhetett (8/18).
A térfélcsere után mindent egy lapra feltéve rohamoztak a csoportkörben brillírozó skandinávok, de ezen az estén nem bírtak az olimpiai bajnokkal. Pedig mindent bevetettek, nyitott védekezéssel, gyors lerohanásokkal próbálkoztak. Hiába. 28-21 lett a vége, a franciáknak. (GY.B.)

Igazi nagyvad akadt elsőre a csapat horgára a középdöntő első fordulójában, hiszen a vb-rendező horvátok egyben a torna egyik esélyesei is. Szombati ellenfelünk a csoportkörben öt győzelmet aratott, hibátlan teljesítményükhöz plusz 55-ös gólkülönbség párosult.

A csoportból a felsőházba jutó másik két csapat közül a dél-koreaiakat nagy csatában a nyitó napon egy góllal (27-26) verték, a svédeket zárásként a csoportelsőségről döntő találkozón négy találattal (30-26) múlták felül. Az alsóházba került riválisok nem voltak méltó partnerei a házigazdáknak: Kuvaitot 40-21-re, Kubát 41-20-ra, Spanyolországot 32-22-re verték meg.

Rólunk, magyarokról viszont rossz emlékeket őrizhetnek: november elején a veszprémi Eb-selejtezőn két góllal nyert Hajdu János együttese. A két gárdát mérlegre téve viszont a horvátok felé billen a képzeletbeli mérőeszköz nyelve.

Nyolc magyar siker mellett tizenegy horvát győzelmet jegyeztek fel a statisztikák, három meccs eldöntetlen volt, szemszögünkből 564-585 a gólkülönbség.

Az önálló Horvátország 1995-ben, Izlandon vehetett részt először világbajnokságon, mindjárt egy ezüstéremmel tették le a névjegyüket. Világbajnokságot azóta sem rendeztek Horvátország nélkül.

A jó kezdés után a folytatás visszafogottra sikeredett – 13., 10. és 9. hely –, 2003-ban viszont eljött az áttörés: Portugáliában aranyérmes lett a horvát együttes.

Rá két évre Tunéziából ezüstéremmel térhettek haza, 2007-ben meg kellett elégedniük az ötödik helyezéssel. Azért említsük meg, 1996-ba és 2004-ben olimpiát nyertek, de őriznek egy Eb-ezüstérmet (2008) és egy Eb-bronzot (1994) is. (K. E.)

A KÉT CSAPAT VILÁGBAJNOKI KERETE:
MAGYARORSZÁG: Fazekas Nándor, Puljezevics Nenad (kapusok), Harsányi Gergely, Iváncsik Tamás, Mocsai Tamás, Nagy László, Gál Gyula, Herbert Gábor, Zubai Szabolcs, Császár Gábor, Eklemovics Nikola, Ilyés Ferenc, Putics Barna, Katzirz Dávid, Iváncsik Gergő, Törő Szabolcs (mezőnyjátékosok), Hajdu János (szövetségi kapitány).
HORVÁTORSZÁG: Venio Losert, Mirko Alilovic (kapusok), Mateo Hrvatin, Ivano Balic, Domagoj Duvnjak, Blazenko Lackovic, Vedran Zrnic, Marko Kopljar, Igor Vori, Jakov Gojun, Goran Sprem, Denis Spoljaric, Petar Metlicic, Tonci Valcic, Josip Valcic, Ivan Cupic (mezőnyjátékosok), Lino Cervar (szövetségi kapitány).