- Először is gratulálok a kapitányi kinevezéshez!
- Köszönöm szépen.
- Meddig szól a szerződés?
- Nem tudom. Kérdés, van-e egyáltalán szerződés. A szakvezetői poszt itt afféle társadalmi megbízatás.
- Azaz ingyen vállalta el?
- Igen. Fizetés nincs, prémiumról lehet szó, de ahhoz produkálni is kell valamit. Ha jönnek az eredmények, a honorárium sem marad el.
- De mégis meddig?
- Ami biztos, kétéves szerződés köt a Buducsnoszt Podgoricához. Klubedzői teendőmmel párhuzamosan látom el a szövetségi kapitányi feladataimat.
- Váratlanul érte a felkérés?
- Hazudnék, ha azt mondanám, hogy meglepődtem. Kézenfekvő megoldásnak tűnik, hiszen a válogatott a Podgoricára épül, tizenegy-tizenkét játékosom stabil tagja a nemzeti csapatnak is.
- Mikor keresték meg először?
- Körülbelül egy hónapja beszéltem először a szövetség koordinátorával, Nikola Petroviccsal. Vele egyeztettem eddig, ezután várhatóan az utódjával leszek napi kapcsolatban, Petrovics ugyanis csütörtökön lemondott. A koordinátor olyan szerepet tölt be, mint nálunk a szakmai igazgató.
- A szövetségi kapitányi megbízatás a szakma csúcsa. Gondolta volna, hogy előbb kérik fel külföldön, mint idehaza?
- Őszintén? Nem! Meg sem fordult ez a lehetőség a fejemben, hiszen otthon vállaltam munkát, a külföldi klubvezetői megkereséseket rendre visszautasítottam. Persze azzal, hogy igent mondtam a podgoricai vezetőség hívó szavára, fordult a kocka, így már más volt a helyzet.
- Montenegró 2006 júniusában vált függetlenné, női kézilabda-válogatottja komoly játékerőt képvisel, de világversenyen még nem járt. Mikor törhet meg a jég?
- Mikor? Most! Jó lenne kijutni a világbajnokságra. Ehhez persze első lépésként sikerrel kell megvívnunk a novemberi vb-előselejtezőt. Hat csapatból csak egy jut tovább, mellettünk szól, hogy az összes meccset Podgoricán rendezik.
- Szlovénia, Bulgária, Finnország, Olaszország és Azerbajdzsán lesznek az ellenfelek. Esélyek?
- Első ránézésre két válogatott emelkedik ki a mezőnyből, a montenegrói és a szlovén. Bár a bolgárokat sem írhatjuk le, annak idején a magyar válogatott dolgát is alaposan megnehezítették egy Európa bajnoki-selejtezőn.
- 2012-ben lesz egy olimpia Londonban...
- Ennyire azért ne szaladjunk előre. A Buducsnoszthoz kétéves kontraktus köt, még ott sem tervezek négy esztendőre, nemhogy a válogatottnál. De annyi biztos, az itteni emberek ki vannak éhezve a sikerre, imádják a kézilabdát.
- 2007 novemberében Dabason és Kiskunfélegyházán láttam testközelből a montenegróiakat, amikor a vb-re készülő magyarokkal játszottak felkészülési mérkőzéseket. Egyértelműen úgy tűnt, támadójátékuk hatékonysága Bojana Popovics napi formáján áll, vagy bukik…
- Jogos az észrevétel. Bojana Popovics egy világklasszis, Marija Jovanovics is az lehet. A montenegrói kézilabdaiskola kitermel egy-egy nagy egyéniséget, és köréjük rendezi be az összes többi játékost. Szakítok a hagyományokkal, nálam az egyéniségek kiemelése helyett előtérbe kerül a csapatjáték. Korábbi együtteseimnél is ez vezetett eredményre. A régi jugoszláv és a magyar iskolát szeretném ötvözni. Nagyra tartják, tisztelik a magyar kézilabdát Montenegróban.
- Az egyike annak a három magyar edzőnek, aki nyert már Bajnokok Ligáját. A Dunaferrel elért 1999-es sikert megismételheti a Buducsnoszt Podgoricával?
- Nagyon jó lenne, de ez azért nagyon messze van. Az mindenesetre biztató, hogy a Regionális Ligát ötből öt győzelemmel vezetjük, megvertük többek között a Podravkát, a Hypót és a Ljubljanát is.