- Ez egy olyan csapat, amit szeretni lehet és szeretni kell, mert emócióval játszik, futballt játszik és azt csinálja, amit kell. Szakmai szemmel mit jelenthet ez a siker a magyar focinak? - kérdeztük Jámbor Lászlót, az MLSZ fejlesztési igazgatóját, aki dolgozott a DVSC-ben és tudja mit ér a siker.
- Tiszteletet. Ha nemzetközi szinten újra megjelenik a magyar futball, akár klub, akár válogatott szinten, az egyértelműen visszaszerzi a magyar foci elveszett tiszteletét. Hogy követni tudja a példát, ez nagyon sokat jelenthet az alsóháznak, az utánpótlásnak. Nyilvánvalóan, ha a klubcsapatok bekerülnek a Champions Ligába, vagy az Európai Ligába, vagy ha a válogatott kijut a világbajnokságra, az mindenképpen egy olyan emocionális töltés, egy olyan példakép a felnövekvő nemzedéknek, ami új erőt adhat a magyar utánpótlásnak és a magyar futballnak.
- Ez a hosszútávú. Rövidebb távon, akár már a jövő hétvégén és azután, a magyar válogatott kamatoztathat valamit ebből a sikerből...
- Mindenkinek meg kell küzdenie a sikerért. Egymás sikeréből nem lehet élni, csak a saját munkánkból.
- Azért lesznek játékosok, akik most ezt átélték és jövő hétvégén újra itt lehetnek.
- Remélhetőleg.
- Ez jelenthet valamit? Lehet ebből a sikerből átmenteni valamit a válogatottra?
- A kettő különbözik egymástól. Más nívó, más feladatok és mindenképpen más futball. Más a klubfutball és más a válogatott futball. Természetesen, az az összeköttetés, amire célzol, az működik. A siker emóciót ad az elkövetkezendő feladatok elvégzéséhez.
- Lehet mondani, hogy a magyar foci újra betette lábát Európába?
- Nyitogatjuk az ajtót. A Debrecen mindenképpen elérte azt a célt, amit régóta nem tudott megvalósítani egyetlen egy magyar klubcsapat sem. Ez rendkívül fontos lépés előre. Azonban elérni a csúcsot nem olyan nehéz, mint ott maradni a főtáblán jövőre és azután is. Ahhoz, hogy a régi tisztelet visszatérjen, a cél és a feladat a folyamatos szereplés.
INTERJÚNK JÁMBOR LÁSZLÓVAL
- Én úgy gondolom - vette át a szót Bozsik Péter egykori szövetségi kapitány -, borzasztó nehéz. Le a kalappal a Debrecen előtt. Ez az akarás, ez a hihetetlen küzdeni tudás tényleg csodálatos volt. Nagyon jókor, fantasztikus gólokat rúgtunk. Végül már azt is mondhatjuk, egy percig sem forgott veszélyben a főtáblára jutás, pedig két nagyon nehéz mérkőzés van a csapat hátamögött. Hogy mit jelent ez a magyar labdarúgásnak? Szerintem nem is nagyon kell ezt ecsetelni. Biztos vagyok benne, nagyon sokat. Egyáltalán az, hogy újra ott vagyunk Európában, fogadhatunk végre tétmérkőzésen komoly csapatokat. Azt gondolom, erre mondják, mint egy falat kenyér.
- Jelentheti ez azt, hogy a Debrecen lépéselőnybe került az összes többi magyar csapattal szemben mind financiálisan, mind szakmailag?
- Véleményem szerint, egyértelműen jelentheti. Szerintem, Platini ötletének, a BL átszervezésének célja a kis csapatok esélyhez jutása is volt. Biztos vagyok benne, a Debrecen jól fog gazdálkodni ezzel a lehetőséggel. Hosszú évekre megalapozhatja az itthoni és talán a BL sikereit is. Úgy gondolom, abszolút megérdemli a Debrecen, mert azon kevés klubok közé tartozik, ahol évek óta koncepciózus, jó munka folyik. Jól hangolják össze a szakmai és a gazdasági érdekeket. Ez példamutató.
- Ez a példa lehet ragadós? Egy Újpest, egy Fradi, egy MTK, egy Zalaegerszeg gondolhatja azt: ha sikerült a Debrecennek, akkor nekünk is?
- Gondolni gondolhatja, de ahhoz öt olyan stabil évet kellene produkálni, mint amit a Debrecen. Semmi szélsőségességet nem észleltem a Debrecen gazdálkodásában. Hosszútávon lehetett kalkulálni. Hosszútávon volt egy koncepció. Ennek az eredménye érett be, a jó Isten segítségével.
INTERJÚNK BOZSIK PÉTERREL