"Arany-Léna" vagy másnéven "Turbo-Neuner" minden idők legfiatalabb Vk-győztese, első vébéjéről rögtön három arannyal távozott, első olimpiáján kétszer diadalmaskodott. Tíz érme van a legfényesebben csillogóból, ez rekord a női szakág a történetében. Kétszer az összetett világkupát is elhódította. Kell ennél több? Aligha. De még csak 24 éves...
"Sportszakmai szempontból mindent elértem, amiről álmodtam" - kezdte Neuner, akit rajongásig szeretnek Németországban, Steffi Grafhoz és Franziska van Almsickhoz hasonlítják, s 2007-ben az év sportolójának is választották. Azt azért hozzátette, mindez nem azt jelenti, hogy kiszeretett volna a sportból, amely szerinte az egyik legszebb dolog a világon. Úgy érezte azonban, itt az ideje, hogy kipróbáljon valami mást, hogy új életet kezdjen.
"Már az olimpia után megfordult a fejemben a visszavonulás gondolata. Egyre csak azt kérdezgettem magamtól: Kell ez nekem? Kell ez nekem? Az olimpia egy hatalmas összejövetel, ahol egyszer csak minden sportoló a középpontba kerül. De ahogy vége, már félre is tolnak. Ez elgondolkodtatott" - emlékezett vissza.
"Most már élni akarok! Úgy igazán!" zárta mondandóját a németek rajongásig szeretett Lenája, aki a jövő február végén kezdődő, hazai rendezésű világbajnokságon versenyez utoljára Ruhpoldingban, nem sokkal 25. születésnapja után.
![]() |
|
A régi Lena |
Mentalitásáról sokat elárul az alábbi, egy 2010-es interjújából vett idézet:
"Nem vagyok kannibál. Nem vagyok Ole Einar Björndalen, ő amit csak lehet, hazavinne. Nekem teljesen mindegy, hogy három olimpiai aranyat nyerek vagy kettőt. Ezt sokan nem képesek felfogni. Nekem csak az számított, hogy ott lehessek az olimpiai győztesek névsorában. Nem vagyok egy tipikus élsportoló. Van bennem becsvágy, vannak céljaim, de nem vagyok mohó. Nem csillapíthatatlan az étvágyam, jól tudok lakni.
Amikor aggasztó hírek érkeztek Oroszországból, a doppingról sem rejtette véka alá véleményét.
"Látnom kell azt, hogy sok gyermek példaképe vagyok, ha tiltott szerekhez nyúlnék, az maga lenne a katasztrófa. Egy sportsiker nem ér annyit nekem, hogy veszélyeztessem az egészségem. Akadt már olyan, aki nem így gondolkozott, és másnap már nem kelt fel."
Jóideje nyílt titok volt, hogy motivációs problémákkal küszködik a klasszis, túl sokat kellett szerepelnie, túl sokat kellett utaznia, s az ezzel járó stressz miatt már nem rugaszkodik neki második olimpiájának. A sportvezetők, a szpoznorok, és persze a szurkolók nagy bánatára. Inkább házat építene, családot alapítana. Gyakorlatilag semmi esélyt nem lát arra, hogy egyszer meggondolja magát. „A sansz erre, nagyon, nagyon, nagyon kicsi, talán kettő százalék."
Parádés sífutása gyakran kihúzta a pácból, minden második versenyen, amelyen elindult, ő volt a leggyorsabb. Az álló lövésszettel azonban gyakran gondja akadt, de a mentális tréningen olyan pratikákat is megismert, amelyekkel nagyban tudta fokozni koncentrációját. A legutóbbi szezonban öt Vk-siker, három vb-cím, és egy összetett arany (a sprint szakágban) volt ennek a gyümölcse.
Egy tökéletes pályafutás érhet véget jövő márciusban, Németországban. Ez persze valaminek a kezdete is lesz, az életnek a sporton kívüli világban. Ez olyan szupersztároknak is nagy kihívás volt, mint Ian Thorpe, Björn Borg, Michael Jordan vagy Michael Schumacher, akik meg is gondolták magukat. Neuner ráadásul kilencéves kora óta a biatlonnak él, nehéz elképzelni hogy egy kis bajor hegyi faluban, hárfajátékkal és pulóverkötéssel tölti majd idejét. Meglátjuk, mindenesetre, hogy őt idézzük, ha "Magdalena egyszer a fejébe vesz valamit, azt meg is csinálja."
MAGDALENA, A SUPERLADY
NEUNER - BEST OF VANCOUVER