Meghalt a Fradi legendája!

Szerző: shLétrehozva: 2010. április 9. 20:59
A Ferencváros hivatalos honlapja lesújtó hírt közölt péntek este: elhunyt Varga Zoltán, a zöld-fehér klub egykori legendás játékosa és vezetőedzője. Az olimpiai bajnok labdarúgót, hol máshol, a futballpályán érte a halál. A korábban két szívinfarktuson átesett kiválóság a zuglói, Kővér Lajos utcai Danubia-pályán tíz percet játszott egy öregfiúk-találkozón, amikor hirtelen összeesett és a helyszínre kiérkezett orvosok már nem segíthettek rajta. Barátai, korábbi játékosai és csapattársai, a magyar labdarúgás most őt gyászolja. A legenda 65 éves volt. Nyugodj békében, Varga Zoli!

Telek András, a Ferencváros egykori közönségkedvenc hátvédje is dolgozott Varga Zoltánnal.

„Már hívtak, hogy igaz-e a hír. Ezek szerint igen... Ami elsőként eszembe jut vele kapcsolatban az a Newcastle és az Olympiakosz elleni párharcok, amelyek felejthetetlen emlékek maradnak a számomra. Zseniális játékos volt, ez egyből kiderült, amikor beszállt hozzánk az edzések során. Emberközpontú edző volt, akit a hétköznapi életben nem ismertem ugyan, de nagyon kedveltem.”

Hrutka Jánost is lesújtotta a hír, a korábbi válogatott védő ráadásul a szigorú edző egyik kedvence volt az akkori Ferencvárosban.

„Szomorúan hallottam a hírt. Azt kell mondjam, Varga Zoltán kifejezetten szeretett. Ő volt az, aki megtanította nekem, hogyan kell igazán jó szabadrúgást rúgni. Sokat köszönhettem neki, az egyik kedvence voltam. Szerette azokat a fiatal játékosokat, akik akartak, szívüket-lelküket beleadták a futballba. Magánemberként is jó kapcsolatban álltunk, többször jártunk össze családostól. Nemrégiben még játszottam is vele...” 

Horváth Ferenc több nagyszerű góllal járult hozzá a Varga Zoltán vezette Fradi-sikerekhez. Emlékezhetünk, 1996 októberében, a Newcastle United elleni 3-2-es UEFA-kupa-diadal alkalmával az első találatot ő szerezte.

„Nem is hallottam még a hírt, hát, szóhoz sem jutok. Bár én csak fél évig dolgoztam Varga Zoltánnal és a kapcsolatunk sem volt felhőtlen, mint edzőt maximálisan elismerem. Mindig is elismertem. Nagyon sajnálom, ami történt.”

Páling Zsolt, a '90-es évek Fradijának egyik meghatározó játékosa szintén a SportHirado.hu-tól értesült a rossz hírről.

„Megrendített a hír, bár túl közeli kapcsolatom nem volt vele. Anno, edzőként, az utóbbi időben pedig egyszer-kétszer az öregfiúkcsapat tagjaként találkoztunk egymással.” 

Bánki József - aki 1980 és 1990 között szerepelt és vívott ki elismerést az FTC-ben - a későbbiekben hosszú ideig játszott együtt Varga Zoltánnal, a korábbi kiváló középpályás szerint barátja halálával hatalmas veszteség érte a magyar labdarúgást és a Ferencvárost.

„Egy karakán embert, egy csodálatos labdarúgót veszített el ma este a magyar futball és a Fradi. Mindannyian büszkék vagyunk arra, hogy ismertük és együtt játszhattunk vele. Jó szeme volt a focihoz, és kiváló érzkkel látta meg a fiatal tehetségeket is. A Digisporton együtt voltunk szakkomentátorok, sokat beszélgettünk a Fradiról, a Bundesligáról, az országról, az életről. Szerdánként hosszú évekig együtt futballoztunk. Zoli nagypályás, Old Boy-meccset játszott, ám az elején összeesett. A második félidőre ki sem jött, nem érezte jól magát az öltözőben. Kihívták hozzá a mentőket, ami tizenöt-húsz perc múlva meg is érkezett. Az orvosok azonban már nem tudtak rajta segíteni. Borzasztó.”

A Ferencváros-Newcastle (3-2) videóval emlékezünk Varga Zoltánra

VARGA ZOLTÁN ÉLETÚTJA:
Az egykori zseniális támadó a Ferencvárosban kezdett el futballozni 1959-ben, a felnőttek között 1961-ben mutatkozott be. A zöld-fehér klubban 135 mérkőzésen 53 gólt lőtt az ellenfelek hálójába és négy bajnoki címet ünnepelhetett. A nemzetközi porondon 1965-ben ott volt abban a Fradiban, amely megnyerte az UEFA.-upa elődjének számító  Vásárvárosok Kupáját. A zöld-fehérektől került be a válogatottba, amelynek színeiben az 1964-es tokiói olimpián aranyérmet szerzett. Ugyanebben az esztendőben Spanyolországban Európa-bajnoki bronzérmet akasztottak a nyakába. Összesen tizenkét alkalommal léphetett pályára a nemzeti csapatban. 
1970-től a német Hertha ('70-72) és Dortmund ('74-77), a skót Aberdeen ('72-73), a holland Ajax, ('73-74) és a belga Gent ('77) színeiben riogatta az ellenfeleket.
Edzői pályafutását 1977-ben a kölni labdarúgóedző-képző főiskola elvégézését követően egykori csapatánál, a Dortmundnál kezdte, ahol egészen 1983-ig dolgozott. Mielőtt 1996-ban elfoglalta a Ferencváros kispadját, kisebb német csapatoknál edzősködött.  Az FTC-vel 1997-ben bronzérmes lett az NB I-ben. Egy évvel később már a Kispest Honvéd, majd újabb egy esztendőre rá a Dunaferr vezetőedzője lett. 2000-ben Diósgyőrbe, 2001-ben Győrbe került. Utóbbi helyen később a klub szakmai igazgatójaként tevékenykedett. 
Az 1968-as mexikóvárosi olimpián is a válogatott keret tagja volt, de mielőtt a torna elkezdődhetett volna, elhagyta a tábort és már nem tért vissza Magyarországra.
Az utóbbi időben a Digi Sport televíziós szakértőjeként tevékenykedett. 

 

HIRDETÉS
AJÁNLOTT OLDALAK
 » love.hu
 » ingatlanok.hu
 » book.hu
 » Utasbiztosítás a Biztosítók.hu-n
 » biztositok.hu
 » data.hu