Retro-vb: diadal a diktatúra árnyékában

Szerző: shLétrehozva: 2010. május 17. 13:11
VIDEÓN A VB-DÖNTŐ GÓLJAI!!! Június 11-én két mérkőzéssel rajtol a Dél-afrikai Köztársaságban a XIX. labdarúgó-világbajnokság. A sportvilág 1930 óta izgulhat a mérkőzések és a csapatok kapcsán, rengeteg legenda született, számos csodálatos történésnek tapsolhattak a szurkolók. A Sporthirado.hu sorozata a korábbi 18 esemény legfontosabb eseményeit idézi fel.

AZ 1978-AS VILÁGBAJNOKSÁG ELŐZMÉNYEI:

A FIFA felhívására 107 válogatott jelentkezett a selejtezőre, végül 95 nemzeti tizenegy játszott legalább egy találkozót. A nemzetközi szövetség döntésének értelmében 1962 után látta ismét dél-amerikai ország vendégül a tizenhatos döntőt, de erős kritikával kell illetni a határozatot.

Két évvel a világbajnokság előtt ugyanis államcsínyt hajtottak végre Argentínában, a katonai junta pedig minden létező módon és fórumon kihasználta az eseményt a propagandára. Ráadásul a torna mérkőzéseire is hatással volt a diktatúra, erről sajnos a magyarok is meggyőződhettek.

A mieink hiányoztak az 1970-es és 1974-es vb-ről is, így a selejtezőben hatalmas elszántsággal és akaraterővel küzdöttek. Európából a címvédő NSZK mellett nyolc együttes kvalifikálhatta magát automatikusan, de plusz egy hely járt az interkontitnentális selejtező sikeres megvívásáért. Éppen az utóbbi lehetőséggel élt Baróti Lajos szövetségi kapitány csapata, miután a selejtezőben megelőzte a Szovjetuniót és Görögországot. A Bolívia elleni pótselejtező már a budapesti 6-0-s diadallal eldőlt, a visszavágón pedig a magaslati La Pazban következett a 3-2-es siker.

JÓL INDULT, AZTÁN KIÁLLÍTOTTÁK NYILASIT ÉS TÖRŐCSIKET...

A magyar válogatott pokolian erős csoportba került, a házigazda mellett Olaszország és Franciaország várt a fiúkra. Sajnos, Baróti Lajos együttesének esélyeit már az első mérkőzés szétzúzta, pedig csodálatosan kezdődött az összecsapás.

ARGENTÍNA-MAGYARORSZÁG 2-1

A magyar válogatott ugyanis Argentína ellen mutatkozott be, a 10. percben a tatabányai ikon, Csapó Károly remek gólt szerzett. A folytatás is jól alakult, egy ideig…A vendégcsapatot sokáig nem zavarta a hazai közönség által hajszolt ellenfél elszántsága, szervezetten futballozott. Igaz, Luque gyorsan egyenlített, de en még nem jelentett katasztrófát. Sőt, Nagy László akár visszavehette volna az előnyt, de nagy helyzetben a kapu mellé bólintott.

A portugál játékvezető, Antonio Garrido aztán elérkezettnek látta az időt a hazaiak megsegítésére, nyilvánvaló argentin durvaságok fölött hunyt szemet, majd Daniel Bertoni (84.) gólja után gyorsan kiállította az agyonrugdosott Nyilasi Tibort és Törőcsik Andrást.
A magyar válogatott ettől függetlenül még továbbjuthatott volna, de két kulcsemberének eltiltása és az argentinok elleni igazságtalanságok összeroppantották a csapatot. Így a mieink pont nélkül zárták szereplésüket.

ARGENÍTNA CSÚCSRA ÉRT, DE A VILÁG KRITIZÁLT

A zseniális edző, Cesar Luis Menotti megadta a hazai közönségnek, amit akart, világbajnoki címre vezette válogatottját. Az argentinok szervezetten és nagy lelkesedéssel játszottak, a csatársorban pedig ott volt a gólkirályi címig jutó klasszis, a roppant veszélyes Mario Kempes.

De sokan már a torna közben megkérdőjelezték a vendéglátók eredményeit és némi (?) joggal. Furcsa módon ugyanis a középdöntőben az argentinok mindig csoportjuk záró találkozóját játszották, így tudták, milyen eredményre lenne szükségük a továbbjutási esélyek megőrzésére.

Az argentin-brazil szuperrangadó – Palotai Károly volt a játékvezető – nem hozott gólt, így az utolsó kör döntött a fináléba kerülésért. A brazilok 3-1-re legyőzték a lengyeleket, így a hazaiaknak legalább négy góllal kellett felülmúlniuk az addig kiválóan védekező peruiakat. A vendéglátó együttes aztán úgy nyert 6-0-ra (!!!), hogy az ellenfél mosolyogtató hibákat vétett. Állítólag anyagi támogatást kaptak a peruiak a súlyos vereségért…

A döntőben aztán az argentinok a hollandokat is legyűrték hosszabbítás után, de tegyük hozzá, az európai együttes az alapjátékidő utolsó percében 1-1-nél kapufát ért el.

ÉRDEKESSÉGEK:

- Gólkirály: Kempes 6 találattal.

- Az afrikai labdarúgás történetében az első vb-döntős győzelmet Tunézia szerezte meg, Mexikó ellen (3-1).

- A döntőbe jutásért az argentinoknak legalább négy góllal kellett nyerniük Peru ellen, s a hazaiak azóta is vitatott körülmények között hat találattal győztek.

- A vb mérkőzéseit összesen 1.610.215 néző szurkolta végig a helyszínen, a közönség 38 találkozón 102 gólt látott.

A VILÁGBAJNOKSÁG MÉRKŐZÉSEI, ITT

VB-DÖNTŐ: ARGENTÍNA-HOLLANDIA 3-1


HIRDETÉS
AJÁNLOTT OLDALAK
 » love.hu
 » ingatlanok.hu
 » book.hu
 » Utasbiztosítás a Biztosítók.hu-n
 » biztositok.hu
 » data.hu