A sportkönyvekbe minden bizonnyal örökre beírta magát a barcelonai olimpián aranyérmet szerző amerikai kosárlabda együttes, amelyben olyan sztárok léptek pályára Chuck Daly szövetségi kapitány csapatában, mint Earvin Magic Johnson és Michael Jordan, hogy csak a két legnagyobb húzónevet említsük.
De az örömkosárlabdában méltó partnereiknek bizonyultak a társak is: Larry Bird, Clyde Drexler, Karl Malone, Scottie Pippen, Patrcik Ewing és a többiek nagyszerű és feledhetetlen hírverést csaptak a sportágnak, csapatuknak és saját nimbuszoknak.
Ezt az örökséget veheti most át az amerikai csapat, amely az utóbbi világversenyeken már közel sem tudott olyan könnyed sikereket aratni, akár az olimpiákon, akár a világbajnokságokon, mint az elődök.
Sőt már váratlan vereségek is érték őket, NBA-s légiósok által vezérelt riválisoktól. Így történhetett meg az a szenzáció, hogy Pekingbe az argentin együttes utazik olimpiai címvédőként, míg a spanyol gárda az aktuális világbajnokként.
Az amerikaiak olimpiát 2000-ben nyertek utoljára, vb-t 1994-ben. Bár győzelmi reményekkel érkeztek, mint minden világeseményre, a legutóbbi két nagy tornát, az athéni olimpiát és a Japánban megrendezett vb-t is csak a harmadik helyen zárták, amely esetükben egyértelműen csalódás volt.
Most azonban nagyon úgy néz ki: eljött az amerikai reváns ideje! A USA TEAM csatasorba állította a honi sportági húzóneveket. A kereseti TOP 10-es listán a pekingi sportolók között hét NBA-s kosarast találunk, közülük négyen játszanak az amerikai csapatban, Kobe Bryant pedig egyenesen a legjobban kereső sportoló a pekingiek közül, megelőzve többek között a labdarúgó Ronaldinhót vagy éppen teniszező Roger Federert.
Az ausztrálok ellen hárompontos előnyt szereztek az amerikaiak az első negyed végére, a második felvonásban azonban szabályosan állva hagyták ellenfelüket: a 22-10-es eredmény hozó játékrész után a folytatás már szemernyi kétséget sem hagyott a győztes kilétéről.
A harmadik negyedben az ausztrálok faragtak ugyan valamicskét a hátrányukból a védekezésre kevesebb figyelmet fordító amerikaiak ellen, de a vége így is meggyőző lett.
Az amerikai együttes legeredményesebb játékosa a 22 pontot szerző Dwyane Wade lett, őt LeBron James követi 16-tal. És ez az amerikai csapat ennél még csak jobb lehet, és minden valószínűség szerint lesz is, ha a tét növeli a koncentrációt, mert az ausztrálok elleni 3/18-as hárompontos kísérleti mutató esetükben inkább szégyellnivaló, és a 20/33 büntetőre sem lehetnek büszkék.
Arra azonban okkal-joggal, hogy az ausztrálokat megelőzően az oroszok (89-68), a litvánok (120-84), a törökök (114-82) és a kanadaiak (120-65) sem álltak meg ellenük.
Az olimpián az amerikaiak Kína ellen kezdenek augusztus 10-én, majd sorrendben Angola, Görögország, Spanyolország és Németország következik. Izgalmasabb mérkőzésre csak a világbajnokok sorát felvonultató spanyolok ellen van kilátás, de az amerikaiak jó eséllyel pályáznak a csoportelsőségre, miként a torna elsőszámú favoritjainak is őket tekinthetjük.
- Egyesült Államok – Ausztrália 87-76 (22-19, 22-10, 21-26, 22-21)