Lehallgatják az edzőket és a családot is

Szerző: shLétrehozva: 2010. szeptember 1. 05:27
Igazi szenzáció nélkül fejeződött be az amerikai nyílt teniszbajnokság második napja. A férfiaknál Novak Djokovics és David Nalbandian egyaránt ötjátszmás csatában győzött, Markosz Bagdatisz ugyanennyiben kikapott. Az első kiemelt Rafael Nadal az esti programban megszenvedett (7:6, 7:6, 6:3) az orosz Tejmuraz Gabasvili ellen. A nőknél Jelena Jankovicsnak rezgett a léc, Marija Sarapova lassan kezdett, de csak Nagyja Petrova és a kínai Li Na búcsúzott idő előtt. Szávay Ági szerdán utolsó meccset játszik a négyesen az olasz Flavia Pennetta ellen, így bízhat abban, hogy mire pályára lép, már nem lesz eszméletlen hőség.



A professzionális teniszhez a tradíció tisztelete mellett a folyamatos újítások is hozzátartoznak. A televíziózás, a közvetítési technika hihetetlen ütemben fejlődik. Az igazi kérdés csak az, hogy az így megszülető lehetőségeket ki és mire használja. Az idei US Open egyik újdonsága a még közelebb hozni a szurkolóknak a drámát jeligére, hogy bemikrofonozzák a játékosok páholyát. A televízió előtt ülők tehát már azt is hallhatják, amit az edző, a feleség, a férj, a barát, a szerető, a mama, a papa, a menedzser a mérkőzés alatt beszél. Itt a teniszes Big Brother. Ha valakinek nem elég izgalmas, látványos a csata a pályán, bekeverik a hozzátartozók mikrofonját és fokozható a show. Tiszta szerencse, hogy a búcsúzót (egyelőre) nem a nézők szavazzák ki.

A játékosok körében nem aratott osztatlan elismerést a kezdeményezés. Többek között Roger Federer sem lelkesedik a magánszféra határait feszegető akcióért. A teniszezők nehezményezik, hogy előzetesen nem egyeztettek velük. A USTA illetékesei viszont állítják, hogy hónapok óta tartott az előkészítés. Kompromisszumos megoldás született: a páholyban elhangzott és rögzített minden szót előbb a versenyigazgató meghallgatja, és csak az kerülhet adásba, amire ő áldását adja. Azt ne kérdezze senki, hogy a gyakorlatban hogyan működik ez! Nehéz elképzelni, hogy Jim Curley az irodájában ül és füleli, amit Federerné (Mirka) vagy a kedves Williams papa mond egy drámai pillanatban. Még szerencse, hogy a program csak az Arthur Ashe Stadionban üzemel.

Azért vannak előnyei is annak, hogy a magyar nem világnyelv. Ha néha a centerre téved egy honfitársunk Flushing Meadowsban, nem kell attól tartania, hogy az amerikai tévénézők milliói kíváncsian kagylózzák, miként vélekednek a hozzátartozói a páholyban. „Nem érdekel különösebben ez. Biztos vagyok benne, hogy a páholyban ülő emberek odafigyelnek arra, mit mondanak. Különösen, hogy tudják, bemikrofonozták őket. Abban is biztos vagyok, hogy az én bokszomban ülők elég szórakoztatóak lehetnek. A meccs közben nem zavar, de nem szívesen hallgatnám vissza, még kiderülne, hogy sokszor nem is a mérkőzésemre koncentrálnak” - vélekedett Kim Clijsters, aki a nyelvi különbségekre is felhívta a figyelmet, hangsúlyozva, hogy a férje angolul beszél, az ellenfele viszont magyar volt.

Clijsters nem szívesen hallgatná vissza a hangfelvételeket  


Arn Gréta párját, Nemcsik Zsoltot elfelejtettem megkérdezni, hogy gondolt-e arra mérkőzés közben, vigyáznia kell, mit mond. Amikor kedd délután összefutottunk, örültem a találkozásnak, mert hétfőn olyan gyorsan eltűntek a mérkőzés után, hogy azt hittem, sietnek a JFK-re, indul a repülőjük. Kiderült, hogy Grétának doppingellenőrzésre kellett mennie, és ezért nem találtam meg.

„Nem volt rossz meccs, az első szettben hozzá kellett szoknom a játékának a gyorsaságához. Nagyon tanácstalan voltam, egyszerűen nem tudtam megállítani, olyat csinálni, ami jó lett volna ellene. Azt hittem, 6:0, 6:0 lesz a vége. Aztán egy nagyon jó második szettet játszottam, meg tudtam törni, de a végén sajnos eszembe jutott, hogy nyerhetek, és ezzel el is ment a meccs”- értékelt Arn Gréta, aki elárulta, életre szóló élmény volt a világ legnagyobb teniszstadionjában játszani, és bízik benne, lesz még ilyenben része. Hiszi, hogy képes Clijsters szintű játékosok ellen győzni, ha csak a játékra koncentrál, és nem gondol arra, hányan nézik, ki áll a pálya másik oldalán.

A US Open második napjának legjobb mondata Novak Djokovics nevéhez fűződik. A harmadik kiemelt szerb kötélen táncolt a centeren, honfitársa és barátja Viktor Troicki ellen. Az esélytelenebb gladiátor, a brutális kánikulában, kettő pontra állt a győzelemtől a negyedik játszmában, de nem véletlenül vitte többre Djokovics. Az utolsó három évben egyébként is egyetlen teniszező tudta őt legyőzni New Yorkban: 2007-ben a döntőben, tavaly és 2008-ban a legjobb négy között kapott ki Roger Federertől. A Troicki elleni ütközet 3 óra 40 percig tartott és Djokovics lihegve, zihálva nyilatkozott a pályán őt kérdező Brad Gilbertnek. A sötét napszemüveget viselő amerikai arra volt kíváncsi, mit érzett Djokovics, amikor az ötödik játszmában elment a nap. A belgrádi elgondolkodott, majd azt felelte, az olyan volt, mint amikor a barátnőjével ágyba bújik. Ezután Gilbert már csak jó zuhanyozást kívánt neki, mindenki megértette, mit jelentett az árnyék a hajrában a tüzes szerbnek.

Djokónak az árnyékról sok minden eszébe jut  


Néha megfogadhatnák John McEnroe megjegyzéseit az illetékesek. A szurkolóknak sem volt elviselhető a kábító kánikula, de a játékosoknak nem maradt választásuk (a nézők többsége az árnyékba, a légkondicionált helyekre menekült). Az amerikai legenda kedd este felvetette, hogy nyugodtan kezdhetnék később a meccseket a hőség miatt szerdán. Az előrejelzés szerint még melegebb lesz, mint kedden volt. A lehetőség adott: a pályák bevilágíthatók. Mindenki jobban járna, az biztos. Meg az is, hogy nem fog megtörténni.

 

VIDEÓINTERJÚ ARN GRÉTÁVAL

HIRDETÉS
AJÁNLOTT OLDALAK
 » love.hu
 » ingatlanok.hu
 » book.hu
 » Utasbiztosítás a Biztosítók.hu-n
 » biztositok.hu
 » data.hu