Elmaradt a bravúros kezdés a vébén

Szerző: shLétrehozva: 2011. január 14. 18:31
Az olimpiai ezüstérmes Izland jelentette az első akadályt a férfi kézilabda válogatott számára a svédországi világbajnokság első fordulójában. Iváncsikék a félidei háromgólos hátrány után közel álltak egy nagyarányú vereséghez, a mérkőzés végére azonban szépíteni tudtak az eredményen. 32-26 lett a vége, folytatás szombaton Norvégia ellen.

Férfi kézilabda világbajnokság 2011, B-csoport, 1. forduló
Izland-Magyarország 32-26 (14-11)
Izland: Gustavsson, H. Gudmundsson (kapusok), Atlason 4, Greatarsson, Gudjonsson 1 (1), Gunnarsson 4, Hallgrímsson, Ingimundarsaon, Jakobsson, Kristjansson, Olafsson, Palmarsson 8, Petersson 5, Sigurdsson 4, Stefansson 4 (1), Svavarsson, Sveinsson. Szövetségi kapitány: Gudmundur Gudmundsson.

Magyarország: Fazekas, Mikler (kapusok), Ancsin, Császár, Gál 2, Gulyás 4, Harsányi 2 (1), Ilyés 2, Iváncsik G. 1, Iváncsik T., Katzirz, Lékai 4, Mocsai T. 5 (3), Nagy K. 2, Schuch, Törő 2, Zubai 2. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.

Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 5/4

Óvatosan és taktikusan kezdtek a csapatok, az első gólra a 4. percig kellett várni. Gál szerezte meg a vezetést Atlason mellől, amiért az izlandi nemes bosszút állt: zsinórban háromszor vette be Fazekas kapuját (3-1). A folytatásban igencsak akadozott magyar támadógépezet, Izland pedig azt nyújtotta, amit kiválóan tud: Stefanssonék lendületes akciókat vezetve elhúztak a magyar válogatottól. (9-5)

Ilyés bombája volt az első sikeres távoli lövés, ez jól érzékelteti az izlandi védekezés hatékonyságát. 20 perc játék után Mocsai Lajos kénytelen volt időt kérni (11-6), amely használt is a csapatnak: Gustafsson kétszer egymés utáán szedhette ki a gólvonal mögül a labdát.
Megingott az addig magabiztos izlandi játék, míg Törőék fokozatosan jöttek lendületbe: három perccel a félidő vége előtt már csak 3 gól volt a két csapat közötti különbség. főleg a Fazekast váltó Mikler parádéinak köszönhetően. A három gól maradt a szünetre is , félidőben: 14-11
A második játékrészben Lékai behozatala új színt vitt a magyar támadásokba, a fiatal irányító kétszer is beköszönt az izlandi hálóba. A védekezés azonban továbbra sem keményedett, amit Palmarsson, Atlason, Petersson sajnos túl sok góllal büntetett.
A magyar csapat a 40. percig reménykedhetett abban, hogy meg tudja szorítani az olimpiai ezüstérmest. 20-16-os állás után fokozatosan nőtt a különbség, tíz perc alatt mindössze négyszer rezgett az izlandi háló, míg Stefanssonék kilenszer köszöntek be.
29-20-nál félő volt, hogy egy nagyarányú vereséggel kezdi meg szereplését magyar csapat, ám Nagy Kornél és Zubai góljainak köszönhetően végül hatgólos lett a különbség. Végeredmény: 32-26
Folytatás holnap Norvégia ellen, a továbbjutás szempontjából rendkívül fontos mérkőzésen.
Szakértői vélemény
"Reális az eredmény, a két csapat között jelenleg ennyi a különbség" - mondta a Sporthíradónak Éles József, a válogatott korábbi emblematikus játékosa.

"A hatgólos vereség nagyobb is lehetett volna, ha Izland az utolsó percekben nem enged ki. A mérkőzés folyamán rengeteg technikai hibát követtünk el és nem tudtunk mit kezdeni Gunnarssonék nyitott hatos falas védekezése ellen sem. Az ebből szerzett labdákból pedig könyörtelenül leindítottak minket, így több könnyű gólt is szereztek.
Éles József mindössze három játékos teljesítményével volt elégedett. "A fiatal Lékai vb-újonc létére szépen mutatkozott be, Zubainak is voltak szép megmozdulásai, míg Gulyás Peti remekül élt a lehetőségeivel. Őt akár lövőként is kipróbálhattuk volna. Egy biztos: szombaton Norvégia ellen sokkal bátrabban kell játszani."
ÉLŐ KÖZVETÍTÉS
Vége a mérkőzésnek
60. Zubai góljával hatra zárkózunk, a kiütést elkerülte a Mocsai-csapat. 32-26
59. Nagy Kornél és Mocsai szépítenek a magyar lövőstatisztikán. 32-25
58. Sigurdsson szélsőbefutás után pattint Mikler hálójába.  Ilyés hatalmas pofont ad Gudjonssonnak, haramdik kétperces büntetése miatt kap piros lapot. Palmarsson ma sajnos csak akkor nem talál a magyar kapuba, amikor nincs a pályán. 32-23
57. Zubai egy kézzel veszi át Ilyés labdáját, ügyesen befordulva talál a kapu rövid oldalába. 30-23
55. Mocsai gólpassz után gólt lő. 30-22
54. Széép! Harsányi settenkedett be az izlandi védők mögé, majd ügyesen pattint a hálóba. Olafsson gyorsan válaszol. 30-21
53. A szokásos koreográfia: Palmarsson ugrik, nincs rá magyar kilépő, lő és végül gól. Mocsai Lajos időt kér. Jó lenne elkerülni egy nagyarányú vereséget. 29-20
52. Szép lassan barátkozhatunk a vereség gondolatával, Petersson bombája Miklerről pattan a hálóba. 28-20
51. Lékai játéka dicsérhető, ismét szép gólt szerez egy test melletti lövés után. Palmarsson megállíthatatlan ma, sajnos. 27-20
50. Peterson ad Miklernek kötényt. Szép lassan felörlődik a magyar csapat az óriási harcban. 26-19
48. Harsányi táncoltatta meg az izlandi kapust, biztos kézzel értékesíti a Nagy Kornél által kiharcolt büntetőt. 25-19
47. Hihetetlen! Gunarsson könyököl Zubai arcába, a bírók semmit nem fújnak.
45. Nagy Kornél is pályára lépett: ügyes góllal mutatkozott be az izlandiaknak.Atlason hosszú idő után szól hozzá megint a mérkőzéshez. 25-18
44. Sigurdsson indulásos gólja után kialakul az eddigi legnagyobb különbség 24-17
43. A spanyol bírók érdekes felfogásban vezetik a meccset, többnyire a mi kárunkra. Most Gulyás áll ki két percre, a veterán Stefansson ezt két góllal is bünteti 23-17
42. Így kell ezt! Gulyás ma nem tud hibázni, negyedik találatát szerzi.
41. Jakobsson eltünteti Zubait, kétperces büntetés a jutalma. Ismét emberelőnyben vagyunk, használjuk ki!
40. Palmarssont megint túl közel engedtük, sajnos ismét góllal bünteti ezt. 21-16
39. Lékai hetest harcol ki, de Mocsai negyedik büntetőjét védi Gustafsson.
38. Palmarsson lövése nem talál kaput, az ellentámadásból Lékai ismét hatalmas gombócot lő az izlandi kapuba. Palmarsson gyorsan góllal javítja előző hibáját. 20-16
36. Iváncsik is megszerzi első gólját, gyönyörűen lőtt balszélről a kapus feje mellé.  Palmarsson megint egyedül maradt, Mikler most nem tudja javítani a védők hibáját. 19-15
35. Lékai!! Test melletti hatalmas lövése után Petersson gondoskodik az izlandi nézők nyugalmáról. 18-14
34. Gulyás haramdik gólját szerzi gyorsindulásból, emberhátrányban szépítünk!! 16-13
33. Ilyés kap kétperces büntetést, megint emberhátrányban a csapat. Gunnarsson lemásolja előző találatát beállóból. 16-12
32. Lékai!! Ez hogy ment be? De nem is fontos, a fiatal irányító élete első vébégólját lőtte!  15-12
31. Gunnarsson használja ki az emberelőnyt, a magyar csapat ismét csak messziről nézte az izlandi akciót. 15-11
II. félidő
30. Mocsai Lajos kap sárga lapos figyelmeztetést a spanyol bíróktól. Vége az első félidőnek.
30. Mikler véd hatalmas bravúrral! Hűűű de kellett!
29. Schuch kap kétperces büntetést, emberhátrányban kell kivédekeznünk az izlandi támadást.
29. Gulyás!!! 14-11
28. Mikler védése után indítanánk megint, de a kapuból kirobbanó Gustafsson lekapja a passzt. Gunnarson talál be megint. 14-10
27. Törő villámléptekkel megint lehagy mindenkit, utána gyönyörűen pattint a kapus lába alá. 13-10
26. Feljöhettünk volna három gólra, de a magyar lövést Gustafsson védi biztos kézzel. Fölfelé kellene lőni!
25. Mocsai újabb büntetőgóljával tartjuk a lépést, megint emberelőny két percig. Ki kell használni srácok! Mikler hatalmas védéssel mutatkozik be első vébéjén! 13-9
24. Óriási lendülettel jönnek az izlandiak, megint csak állunk ahelyett, hogy faultolnánk.  Fazekast Mikler Roland váltja a magyar kapuban. 13-8
23. Schuch Timuzsin harcol ki büntetőt Ilyés átadása után, Mocsai hidegvérrel értékesíti. Két gólt lövünk zsinórban, ismét látótávolságon belül vagyunk. 12-8
22. Ilyéés! Gyönyörű labdaszerzés után cikázott végig a pályán, majd a bal felsőbe bombáz 10-ről!! 12-7
21. A Schuch Timuzsin elleni szabálytalankodásért Stefansson pihen a padon két percig. Emberelőnyben vagyunk két percig, de egyelőre nem tudunk élni vele.
20. Három átlövős játékot próbálunk játszani, de Ilyés lövése nem talál kaput. Palmarssoné bezzeg bemegy a túloldalon. 12-6
20. Mocsai Lajos időt kér. Támadásban alig jutunk el a kapuig, védekezésben több fault és gyorsabb visszafutások kellenének.
19. Emberhátrányban nincs beállónk, Katzirz a ballövő.  Ingimundarsson először növeli ötgólosra az izlandi előnyt. 11-6
18. Ilyés kezelte le az izlandi lövőt, a spanyol bírók kicsit szigorú ítélete után két percig a padon pihenhet. Sigurdsson könyörtelenül gyorsan használja ki az emberelőnyt. 10-6
16. Törő lövi a hatodik magyar gólt, az első indításunk után! Így tovább, kellenek a könnyű gólok! 9-6
15. Stefansson és Ingimundarsson átlövése illetve indításgólja. Srácok, pont ezek ellen készültetek, nem szabad őket hagyni, hogy saját játékukat játsszák. 9-5
14. Ez az, ilyenek kellenek! Ilyés 9-ről bombázott az izlandi kapuba. 7-5
12. Húú de nem kellett volna Pettersson lövése a jobbszélről, mely nemcsak Törőt, de Fazekast is meglepte. Sigurdsson háromra növeli az izlandi előnyt 7-4
11. Gulyás remekül kontrázott a jobbszélen, a jogos büntetőt Mocsai lövi be! Már csak egy gól a különbség, gyerünk fiúk! 5-4
9. Stefansson a második büntetőt is értékesíti, Gulyás bátor lövése pedig szerencsére a kapuban köt ki. 5-3
7. Gál már második gólját szerzi, de Izland Gudjonsson heteséből egyenlít. 4-2
5. Atlasonra nem léptünk ki, test melletti lövését Fazekas nem tudja védeni, majd labdaszerzése után először vezet Izland két góllal. 3-1
4. Gál megszerzi a vezetést Mocsai Tamás szép átadása után, de Atlason tíz másodperc alatt egyenlít. 1-1
3. Határozottan és keményen védekeznek az izlandiak, Gál lövése nem talál kaput. Fazekas megint véd, Atlason lövését hatástalanítja könnyedén! Továbbra sincs gól.
2. Császár labdáját Gál nem tudja elkapni, az első izlandi támadást Fazekas védi! 0-0
1. Fazekas, Törő, Ilyés, Császár, Gál, Mocsai, Gulyás összeállításban kezdjük a mérkőzést.
17:00 Kezdődik a meccs, mutassuk meg az izlandi vikingeknek, hogy milyen kemény fából faragták a magyar férfi kéziseket!
16:59 Már a Himnuszt éneklik a norrköpingi csarnokban szép számmal jelenlévő magyar szimpátizánsok és a válogatott tagjai.
16:55 Hamarosan kezdődik a meccs, szurkoljunk együtt a fiúknak!
16:47 Skaliczki László volt szövetségi kapitány kiemelte, hogy a gólhelyzeteket minél nagyobb hatékonysággal kell értékesíteni ahhoz, hogy megakadályozzuk az izlandiak gyorsindításait.

16:36 Vass Sándor csapatvezető elmondta, hogy a csapat hangulata kiváló és a fiúk motiváltságára sem lehet panasz.

Az olimpiai kvalifikáció, vagyis az 1-7. helyek valamelyikének megszerzése a cél a magyar válogatott számára pénteken rajtoló svédországi férfi kézilabda világbajnokságon. Mocsai Lajos együttese csütörtökön szerencsésen megérkezett és este már edzett az Izland elleni mérkőzésnek otthont adó csarnokban.

Nem tartott a csapattal a vállsérülése után még formán kívüli Eklemovics Nikola, valamint a kéztöréssel bajlódó Laluska Balázs. A két veszprémi játékos helyett a tatabányai jobbszélső, Harsányi Gergely és a múlt hét végi junior vb-selejtezőn brillírozó átlövő, Ancsin Gábor bizonyíthat a világbajnokságon. Pérez Carlos klubjában készülve vár a kapitány hívó szavára, a veterán játékos a tervek szerint csak Brazília és Ausztria ellen, illetve az egyik középdöntő-mérkőzésen lépne pályára a válogatott színeiben.

Fazekasék így még nem számíthatnak a klasszis hálót szaggató bombáira, a magyar csapat Pérez nélküli kezdi meg vb-szereplését. A válogatott egyébként utolsó négy világversenyét rendre pontszerzéssel kezdte, a kiváló sorozat folytatásához igazi bravúrt kellene bemutatni pénteken a csoportfavoritnak tartott Izland ellen.

Az északi szigetország kerete igazi klasszisokból áll, akik a legnevesebb európai bajnokságok küzdelmeiben edződnek. A vikingek csapatának magja a német Rhein-Neckar Löwenben szerepel: legnagyobb sztár, Olafur Stefansson mellett itt keresi kenyerét Gunnarsson és Sigurdsson, valamint a szövetségi kapitány, Gudmundur Gudmundsson is, edzőként. Kulcsszerepet játszhat a magyar válogatott elleni pénteki mérkőzésen a Kiellel BL-címet szerzett fiatal irányító, Palmarsson, de figyelni kell a tavalyi év legjobb izlandi játékosának választott Peterssonra is. Az izlandiak igazi rohanós, északi kézilabdát játszanak: gyors szélsőik és átlövőik életveszélyesek, az ő játékból való kikapcsolásuk rendkívül fontos lesz.

A magyar válogatott remek formában várhatja a nyitómérkőzést, a gdyniai Újévi Kupán -Csehország, Szlovákia legyőzésével, valamint a házigazda lengyelek elleni remeivel - tornagyőzelemmel hangolt az északi hadjáratra.

Igazi kézilabdacsemege lesz a két különböző stílust képviselő izlandi és magyar csapat mérkőzése, melyet a sporthirado.hu 17 órától élőben közvetíti.

Szurkoljunk együtt a magyar fiúknak!

A magyar válogatott Izland elleni örökmérlege
21 győzelem, 2 döntetlen, 13 vereség
A magyar vb-keret
Kapusok: Fazekas Nándor (MKB-Veszprém), Mikler Roland (Pick-Szeged)
Jobbszélsők: Gulyás Péter (MKB-Veszprém), Iváncsik Tamás (MKB-Veszprém), Harsányi Gergely (Tatabánya-Carbonex)
Jobbátlövők: Mocsai Tamás (Flensburg), Nagy Kornél (MKB-Veszprém), Ancsin Gábor (Friesenheim)
Irányítók: Császár Gábor (MKB-Veszprém), Lékai Máté (Pick-Szeged) Beállók: Gál Gyula (CO Zagreb), Schuch Timuzsin (Constanta), Zubai Szabolcs (Pick-Szeged)
Balátlövők: Ilyés Ferenc (Lemgo), Katzirz Dávid (Pick-Szeged)
Balszélsők: Iváncsik Gergő (MKB-Veszprém), Törő Szabolcs (Pick-Szeged)
Tervezett csere: Carlos Pérez (MKB-Veszprém)
Tartalékok: Tatai Péter (Pick-Szeged), Liszkai Szilveszter (MKB-Veszprém), Vadkerti Attila (Pick-Szeged)
Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Az izlandi vb-keret
Kapusok: Björgvinn Gustavsson (Kadetten Schaffhausen), Hreidar Gudmundsson (Emsdetten)
Mezőnyjátékosok: Alexander Petersson (Berlin), Arnor Atlason (Köbenhavn), Aron Palmarsson (Kiel), Asgeir Hallgrímsson (Hannover), Gudjon Valur Sigurdsson (Löwen), Ingimundur Ingimundarsaon (Aalborg), Kari Kraistijan Kristjansson (Wetzlar), Oddur Greatarsson (Akureyri), Olafur Stefansson (Löwen), Robert Gunnarsson (Löwen), Sigubergur Sveinsson (Dormagen), Snorri Steinn Gudjonsson (Köbenhavn), Sverre Jakobsson (Grosswallstadt), Thorir Olafsson (Hannover), Vignis Svavarsson (Hannover).
Szövetségi kapitány: Gudmundur Gudmundsson