Barcelona után újra elődöntős Izland

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 20. 09:43
Megtörte a 16 éves átkot Izland férfi kézilabdacsapata a pekingi olimpián, miután 32-30-ra legyőzte a 2007-es vb döntősét Lengyelországot a negyeddöntőben. Az északi szigetország az egész mérkőzésen kezében tartotta az irányítást és ellenfelük ugyan több alkalommal is felzárkózott egyetlen gólra, mégis csak az 5-8. helyért folytatja. Izland sokat köszönhet a kiválóan védő Gustavssonnak és a csapatot remekül mozgató Valur Godjon Sigurdssonnak, így a barcelonai ötkarikás játékok után ismét bejutott a legjobb négy közé.

KÉZILABDA FÉRFI NEGYEDDÖNTŐ:
IZLAND – LENGYELORSZÁG 32-30 (19-14)
Az olimpiai sportközpont sportcsarnoka. Vezette: Bord, Buy (franciák)
IZLAND: Gustavsson – Geirsson 4, Sigfus Sigurdsson 1, Hallgrimsson, Atlason 3, Valur Gudjon Sigurdsson 5, Stefansson 4, Asgeirsson, Petersson 6, Gudjonsson 5, Jacobsson, Gunnarsson 3, Ingimundarson 1, Gudmundsson (kapus). Szövetsési kapitány: Gudmundur Gudmundsson
LENGYELORSZÁG: Wichary – Jaszka 4, K. Lijewski 2, Jachlewski 6, Tkaczyk 6, Bielecki 3, Siódmiak, B. Jurecki 3, Jurasik, M 4. Jurecki, Tluczynski 2, Piwko, Wichary (kapus). Szövetségi kapitány: Bogdan Wenta.
Kiállítások: 16 perc, ill. 6 perc.
Gólok hétméteresből: 2/3, ill. 2/3.

A francia együttes már korábban biztosította helyét a legjobb négy között, a második negyeddöntőben az izlandi és a lengyel csapat lépett pályára, a tét a Koreai Köztársaság és Spanyolország győztesével vívandó elődöntő volt.

Mindkét válogatott történelmi győzelemre készült, hiszen az Izland 1992-ben jutott el utoljára a legjobb négy csapat közé, míg a Lengyelország még Montreálban szerepelt az ötkarikás férfi kézilabda torna végső fázisában utoljára.

Előzetesen hatalmas csatára volt kilátás, ám a szakértők a lengyelek sikerét jósolták. A szigetország együttese egy rendkívül kiegyenlített csoportban szerezte meg a harmadik helyet, míg a 2007-es világbajnoki ezüstérmes a franciák mögött a második pozícióban végzett az A jelű hatosban.

Az első félidőben határozottan kezdett Izland, a 9. percben Atlason góljával már 6-3-ra vezettek. Tkazcyk és Bielecki lövései célt tévesztettek a külünbség pedig stabilizálódott.

A szünethez közeledve felváltva estek a gólok, ám az északiak előnye egyre inkább nőtt, a félidőben 19-14-et mutatott az eredményjelző.

A második játékrész elején továbbra is ötgólos volt az izlandi előny, Jureczki révén azonban közelebb lopóztak a lengyelek és a 43. percben egy gólra, 23-22-re zárkóztak fel.

Nem maradt el a szigetországiak válasza, Stefansson, Pettersson és Geirsson találatával három gólra hízlalták az előnyt az utolsó 10 perc előtt.

A vb-második minden erejét mozgósította és ismét felzárkózott 27-26-ra, ám egyenlíteni nem tudott. Helyén volt az izlandiak szíve és a kulcsfontosságú pillanatokban mindig értékes találatokat szereztek ezzel már 31-28-as vezetéssel álltak, amikor az időmérő az utolsó perc kezdetét jelezte.

A kétségbeesett lengyelek ekkor még kapkodva futottak az eredmény után, Jurasik hétméterese csak az eredmény kozmetikázására volt elegendő. Izland bravúros teljesítménnyel 32-30-ra győzött és útját állta az esélyesebb vb-ezüstérmesnek.

A mindössze 310 ezer lakossal rendelkező ország ezzel története második elődöntős szereplését ünnepelheti és bizakodva várhatja a Koreai Köztársaság és Spanyolország által vívott negyeddöntő győztesét, a fináléba kerülésért.