Izlandi örömkönnyek a döntő kapujában

Szerző: shLétrehozva: 2008. augusztus 22. 16:41
Nem várt eredmény született a férfiak kézilabdatornájának második elődöntőjében a pekingi olimpián. Az izlandi válogatott 17-15-ös félidő után 36-30-ra mosta le a 2000-es sydneyi ötkarikás játékok bronzérmeseit, a spanyolokat. Az augusztus 24-i fináléban így Franciaország-Izland összecsapást rendeznek majd.

PEKING 2008, KÉZILABDA, FÉRFIAK, ELŐDÖNTŐ:
IZLAND – SPANYOLORSZÁG 36–30 (17-15)
Nemzeti Sportcsarnok, vezette: Nenad Kristic, Peter Ljubicic – mindketten szlovénok
IZLAND: Gustavsson – Geirsson 7, S. Sigurdsson 2, Hallgrimsson 3, Atlason, G.V. Sigurdsson 7, Gudjonsson 6, Stefansson 5, Asgeirsson, Petersson 2, Jakobsson, Gunnarsson 2, Ingimundarson 2.
SPANYOLORSZÁG: Barrufet – A. Entrerrios, Rocas 7, R. Entrerrios 3, Garabaya 2, Prieto 4, Belaustegui 3, Lozano 1, Davis, Garcia 5, Romero 5, Malmagro, Tomas, Hombrados (cserekapus).
Kiállítás: 18 perc, ill. 10 perc.
Gól hétméteresből: 1/1, ill. 2/3.

Az észak-európaiak Lengyelország 32-30-as legyőzésével, a déliek a Koreai Köztársaság felett aratott 29-24-es sikerrel kerültek a döntő kapujába, azaz a férfi kézilabdatorna elődöntőjébe.

A szakértők spanyol továbbjutást vártak, még akkor is, ha az A csoportban negyedikként jutottak csak tovább Iker Romeróék. Izland ezzel szemben harmadik helyen lépett túl a B csoporton, úgy, hogy az oroszokat és a németeket is megverték.

Ezekből meríthetett erőt az amúgy a leggyengébb európainak vélt Izland, amely úgy bekezdett a mérkőzésen, hogy a rivális azt sem tudta, merre, hány méter.

Az északiak az 5. percben már 5-0-ra is vezettek, amikor Ruben Garabaya révén először zörgették meg hálójukat a spanyolok. Petersson és Gudjonsson kétszer-kétszer, Gudjon Valur Sigurdsson pedig egyszer dobott gólt – Izland önkívületben játszott (5-1).

A lendület a 10. percig tartott, az ibériaiak kezdtek felzárkózni, Iker Romero vezérletével a 16. percre utol is érték ellenfelüket (9-9). „Rendben”, gondolhatták a latolgatók, mindenki arra számított, innen már nem ereszti el a győzelmet a spanyol csapat.

Aztán Izland egy 4-0-s periódusnak köszönhetően újfent ellépett, ám a spanyolok jó nebulóknak tűntek és lekopírozták a rivális teljesítményét (13-13). Furcsamód, lendületük megtört, s a kétgólossá duzzadó hátrányuk a félidő végéig meg is maradt (17-15).

A folytatásban Albert Rocas mindent megtett az egyenlítésért, de mindig Spanyolország futott az eredmény és Izland után. A mérkőzés a második játékrész felénél dőlt el végleg, ekkor már hattal mentek az északiak, ezt a lemaradást pedig már képtelen volt visszahozni a hispán alakulat (31-25).

Egyetlen perccel a vége előtt 34-30-ra jött fel Spanyolország, ám a szenzációs napot kifogó Gustavsson kapus kifogott rajtuk. A végén még ledöfték a „bikát”, 36-30 állt az eredményjelzőn hatvanpercnyi játékot követően.

A mezőnyben hárman is hét gólt szórtak: egyfelől Logi Geirsson és Gudjor Valur Sigurdsson, másfelől pedig Albert Rocas voltak a legtermékenyebbek.

Az izlandi játékosok a lefújás után zokogva borultak egymás nyakába, történetük legnagyobb sikerét pedig az olimpiai címvédő horvátokat felülmúló franciák ellen érhetik el vasárnap.