Két gyors kanadai kiállítással indult az összecsapás, egyik előnyt sem sikerült azonban készpénzre váltania a vendégeknek. A nyolcadik percben ez meg is bosszulta magát. Brett Burns a visszatett korongot mesés mozdulattal emelte fel a kapu jobb felső sarkába, vezetéshez juttatva a kanadaiakat. (1-0)
Az amerikaiak sokkal többször tüzeltek kapura, a Carolinával 2006-ban Stanley-kupa győztes Cam Ward azonban egyszerűen lehúzta a rolót. A harmad utolsó pillanataiban pedig jött az újabb kanadai csapás, egy kipattanót követően Dany Heatley szemfülességét dicsérte a második hazai találat. (2-0)
A következő felvonás elején felpörögtek az események, három perc alatt három gól következett! Bár rögtön a kezdés után az ifjú Jonathan Toews már háromgólos előnybe juttatta a juharleveleseket, az Egyesült Államok duplán tudott válaszolni. Előbb Parise bombája landolt a hálóban, majd Patrick O'Sullivan törhetett egyedül kapura, s be is húzta korongot Ward mellett. (3-2)
Teljesen nyílttá vált a találkozó a 23. perctől, de John Tortorella tanítványainak ebben a szakaszban még nem jött össze az egyenlítés.
A zárófelvonásban aztán az első vébéjén szereplő Sabres-játékos, Derek Roy köszönt be, a siker küszöbén álltak tehát a kanadaiak. (4-2)
A tavalyi vb-n ötödik helyezett vendégek azonban nem adták fel, két emberelőnyt is kihasználva, Dustin Brown közeli találatával és Jason Pominville látványos keresztkapás-ütésével 13 perccel a vége előtt kiegyenlítettek. (4-4)
A meccs hőse végül minden idők legponterősebb kanadai válogatottja, Dany Heatley lett, aki az 59. percben ugyancsak kapásból, középről, kíméletlenül bombázta a pakkot az amerikai hálóba, kiharcolva a csoportgyőzelmet Ken Hitchcock csapatának. (5-4)